Logan
 

Zrównoważony rozwój – jak produkować meble biurowe z poszanowaniem środowiska?

Wchodzimy w erę troszczenia się o środowisko. Dobre praktyki produkcji, które kiedyś były trendem, dziś stają się standardem. Coraz głośniej mówi się o transparentności działań producentów i innowacyjnych sposobach na wykorzystanie niebiodegradowalnych materiałów. Logan współpracuje z fabrykami, które swoje działania kierunkują na zrównoważony rozwój. Jak? Poznaj ekologiczne rozwiązania naszych partnerów!

Prostoria stawia na recykling materiałów i tekstyliów

Poszanowanie środowiska to część odpowiedzialności społecznej. Prostoria przekazuje pozostałości materiałów ubiegłych kolekcji do przedszkoli, szkół i college’ów (odpowiedników polskiej szkoły wyższej). Dzięki temu Prostoria recyklinguje tkaniny, ponieważ powstają z nich materiały projektów plastyczno-edukacyjnych. W ten sposób firma bezpośrednio przyczynia się do rozwoju kreatywności i umiejętności manualnych najmłodszych członków społeczeństwa i młodzieży.

Grafiki - zfragmentowpl
Zrównoważony rozwój produkcji mebli biurowych to nowa rzeczywistość nowoczesnego biura. | Grafika: zfragmentow.pl

Wraz z Wydziałem Technologii Tekstylnej w Zagrzebiu wdrożyli projekt, w trakcie którego aż 1000 m tekstyliów pozostałych po produkcji, trafiło do szkół. Uczniowie używają tych materiałów do tworzenia własnych projektów kreatywnych.

Tylko w 2022 r. Prostoria dostarczyła 780 m tkaniny obiciowej do Szkoły Sztuki Użytkowej i Projektowania w Zagrzebiu. Uczniowie Wydziału Architektury Wnętrz i Materiałoznawstwa są zaopatrzeni w tkaniny, które pomagają im realizować różnorodne cele.

Prostoria - Logan Wsparcie Projektowe
Ekologiczny fotel Polygon, Prostoria.

To 100% zgadza się z misją Prostorii, którą jest budowanie, transformacja i wsparcie środowiska, które nas otacza.

Flokk – zrównoważony rozwój, czyli ponowne użycie plastiku by wyeliminować jego produkcję

Fotele i krzesła biurowe produkowane z wykorzystaniem recyklingowanych materiałów są projektowane coraz śmielej. Celem jest tworzenie obiegów zamkniętych, w których ze zużytych części produktu można stworzyć ten sam produkt od nowa.

Grafiki - zfragmentowpl
Produkcja w zgodzie z poszanowaniem środowiska to przyszłość przemysłu.

Jak robi to czołówka eko produkcji w Europie? Flokk wykorzystuje plastik, który odbiera od swoich największych kontrahentów. Są to m.in. firmy zajmujące się zbrojeniami i szalowaniem. Plastik jest przetwarzany na niewielkie kawałki, z których produkowane są komponenty krzeseł HÅG Capisco Puls. Krzesło powstałe z plastiku przewrotnie nie zawiera żadnych elementów i dodatków pochodzących z jego bezpośredniej produkcji. To czyni Capisco 100% recyklingowanym krzesłem biurowym.

W ubiegłym roku udało się w ten sposób wyprodukować 2800 krzeseł (z 7,5 tony materiału). W nadchodzących latach ten wynik z pewnością wzrośnie. Ze względu na szerokie możliwości produkcyjne firmy Flokk, Capisco jest dostępne w każdym modelu i w pełnej gamie tkanin obiciowych.

Flokk - Logan Wsparcie Projektowe
Krzesła ekologiczne HÅG Capisco Puls.

Dzięki recyklingowi każda partia krzeseł jest unikatowa. Warto podkreślić, że firmy zbierają plastik przeznaczony do recyklingu przez cały rok. Po przemianie na materiał z którego tworzone są komponenty krzeseł biurowych, uzyskuje swój indywidualny kolor. Z tego powodu kolor docelowy może różnić się w zależności od proporcji barw części plastikowych przeznaczonych do recyklingu.

Vank i ich strategia zrównoważonego rozwoju

Vank działa na wielu frontach, które składają się na wytwarzanie ekologicznych, funkcjonalnych i trwałych produktów. Naturalne materiały stosowane w wykończeniach ścianek i boksów akustycznych są wykonane z biokompozytu. Włókna o różnych odcieniach nie tylko znakomicie pochłaniają dźwięk, ale także pozwalają uzyskać zróżnicowaną barwę materiałów.

Zrównoważony rozwój - Logan Wsparcie Projektowe
Zrównoważona produkcja wpływa na rozwój firmy.

Drewno, podobnie jak włókna, to odnawialny surowiec naturalny. Należy z niego korzystać w zrównoważony sposób. Powolny wzrost drzew i późny wiek ścięcia (dla niektórych gatunków powyżej 100 lat) sprawia, że oprócz wykorzystywania litego drewna warto postawić na naturalne materiały drewnopochodne. Właśnie na nich skupia się Vank. Ekologiczne płyty SWISSCDF, sklejka i fornir z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council) to ekologiczne rozwiązania wspierające zrównoważone korzystanie ze środowiska naturalnego.

Firma korzysta również z recyklingowanych materiałów, np. wypełnienia siedzisk sof czy foteli RING to szatkowana pianka poliuretanowa, pochodzącej od lokalnych firm tapicerskich. Również popularne butelki PET znalazły swoje zastosowanie. Niektóre panele akustyczne zostały wykonane z poliestrowej włókniny zrobionej z przetworzonych odpadów konsumenckich, czyli plastikowych butelek.

Vank - Logan Wsparcie Projektowe
Ekologiczne panele akustyczne, Vank.

Aluminium nie traci swoich właściwości, nawet gdy jest wielokrotnie przetapiane. To idealny materiał do ekologicznych rozwiązań. Dzięki recyklingowaniu aluminium można obniżyć zanieczyszczenia powietrza (95%) oraz wody (97 proc.) w porównaniu z produkcją aluminium z rudy (dane). To również na ten materiał stawia firma Vank w produkcji mebli biurowych.

Sitland – zrównoważony rozwój w oparciu o gospodarkę zamkniętą

Sitland tworzy meble w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego. Części krzeseł biurowych są wymienne, a jeżeli zużyją się lub uszkodzą mechanicznie, można je wykorzystać w procesie produkcji nowych mebli.

Milos Lounge Sitland - zfragmentowpl
Lista Econa to produkty wytwarzane w obiegu zamkniętym.

Sitland konsekwentnie buduje swoją pozycję poprzez:

Meble biurowe i soft seating z listy Econa to wysokojakościowe produkty, które są w pełni wykonane z przetworzonych materiałów w obiegu zamkniętym. Warto podkreślić, że lista stale się wydłuża.

Milos Lounge Sitland - Logan Wsparcie Projektowe
Fotel ekologiczny Milos Lounge, Sitland.

Współpraca z fabrykami i producentami, którzy wspierają środowisko to dla nas zaszczyt. Wyznawanie tych samych wartości, produkcja która nie koliduje z naszym środowiskiem, filozofia less-waste są niezbędne do tworzenia projektów nowoczesnych biur.