Logan
 

Aranżacja biura – czym należy się kierować?

Dlaczego aranżacja powierzchni biurowych to trudne zadanie?

Projektowanie biura to zadanie wymagające zdolności logistycznych, umiejętności przestrzennego myślenia i gospodarowania wolną przestrzenią, a także łączenia funkcjonalności, bezpieczeństwa i estetyki. Wnętrza biurowe muszą wyglądać harmonijnie i świeżo, a także przestronnie i jasno oraz zaskakiwać unikatowymi szczegółami, które będą wyróżniać konkretne pomieszczenie od innych. Ważne jest także, by podczas projektowania biura uwzględnić wszystkie wymogi BHP prawa budowlanego – dotyczące chociażby atestów niepalności, odpowiedniej izolacji akustycznej itd.

Aranżacja biura – jak sprawić, by zachwycało estetyką?

Podczas projektowania biura warto wziąć pod uwagę, że musi być ono miejscem o uniwersalnej estetyce – powinno stwarzać komfortowe warunki pracy wszystkim podwładnym, ale także wpisywać się w ponadczasowe kanony wnętrzarskie. Najlepsze wnętrza biurowe to te, których design jest minimalistyczny, ale jednak przemyślany pod każdym kątem – wszystkie elementy znajdują się w nim nieprzypadkowo i spełniają konkretne funkcje.

Dodatkowo, wnętrza biurowe powinny być jednolite i współgrać z celami marketingowymi firmy. Jeśli firma jest znana z “luźnego” podejścia do pracowników, panuje w niej koleżeńska atmosfera, a oferowane produkty i usługi są kierowane do osób młodych, ciężka i tradycyjna aranżacja biura nie będzie spójna. By podkreślić unikatowy charakter przedsiębiorstwa, podczas aranżacji powierzchni biurowej powinno się rozważyć także dedykowane dodatkowe elementy wystroju – takie jak loga firmy.

aranżacja powierzchni biurowych, projektowanie biura wnętrza biurowe

Projektowanie wnętrz biurowych a zagospodarowanie przestrzeni

Tak jak podczas aranżowania każdego wnętrza, podczas projektowania biura należy wziąć pod uwagę, jak dużą przestrzenią do zagospodarowania dysponujemy oraz jak podzielić ją w taki sposób, by spełniała funkcjonalne zadania i równocześnie nie sprawiała wrażenia ciasnoty. Dodatkowo musimy rozważyć kwestię poczucia intymności i prywatności, które warto zapewnić pracownikom, by czuli się bardziej komfortowo w trakcie wykonywania swoich codziennych obowiązków. Można pomyśleć więc nad wykorzystaniem we wnętrzu biurowym ścianek działowych – zarówno niskich, oddzielających poszczególne stanowiska pracy tylko częściowo lub wysokich, które tworzą osobną przestrzeń pracy dla podwładnego.

Wnętrza biurowe – funkcjonalność przede wszystkim

Podczas aranżacji przestrzeni biurowej, należy mieć na uwadze wygodę pracy. Koniecznym elementem wystroju każdego wnętrza biurowego są oczywiście meble – muszą one być dostosowane do designu pomieszczenia, ale także do strategii i dewizy marki. Nie możemy jednak przedkładać designu ponad komfort pracowników. Dlatego podczas aranżacji przestrzeni biurowej warto dokładnie przemyśleć zakup krzeseł i foteli biurowych.

Choć mogą one zaskakiwać ekstrawagancką formą, lepiej, by były wygodne – w końcu każdy z pracowników biurowych spędza siedząc na nich pełne 8 godzin. Pod uwagę można wziąć także fotele ergonomiczne, które stabilizują sylwetkę i zwiększają wygodę swobodnego siedzenia.